Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 3-5.06.11


REMONDIS i ELECTRO-SYSTEM wsparciem XXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej


Tegoroczny centralny finał Olimpiady Wiedzy Ekologicznej odbył się w dniach 3-5 czerwca 2011 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Patronatem honorowym nad OWE objął Parlament Europejski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak oraz JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Pana prof. dr. hab. Grzegorz Skrzypczak.

Najlepszych 112 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z rzeszy 31 tysięcy startujących w obecnej edycji, w pierwszym dniu miało okazję zapoznać się z najnowszymi technikami badań naukowych (m.in. naziemny skaning laserowy), by następnego dnia przystąpić do testu.

Ceremonię otwarcia swoją obecnością zaszczyciła JM Prorektor UP w Poznaniu Pani prof. dr hab. Monika Kozłowska, a całość uroczystości prowadził dr hab. Maciej Skorupski, prodziekan Wydziału Leśnego. Nad organizacją Olimpiady czuwali: Jolanta i Andrzej Węgiel w Wydziału Leśnego UP w Poznaniu wraz z gronem studentów.

Wszyscy zebrani podczas finału mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – rozstrzygnięciu konkursu fotograficznego „Las jest w nas” oraz wręczeniu nagród przez przewodniczącego jury prof. dr. hab. Andrzeja Grzywacza, Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego. Konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, gdyż wpłynęło aż 1300 prac, spośród których trudno było wyłonić tylko 50 najlepszych do prezentacji na wystawie. Wystawa zdjęć prezentowana była przez czas trwania finału w budynku Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii UP. Sponsorem konkursu i wystawy były firmy REMONDIS i Electro-System, które autorów najlepszych prac nagrodziły profesjonalnym sprzętem fotograficznym.

Po zmaganiach testowych uczestnicy finału Olimpiady wraz z opiekunami oraz zaproszonymi gośćmi udali się do Szreniawy, gdzie mieli możliwość zwiedzenia Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Jest to największe muzeum tego typu w całej Europie, z bardzo bogatymi i wręcz unikatowymi zbiorami. Z dużym zainteresowaniem wszyscy zapoznali się zarówno z historią, jak i aktualnymi zagadnieniami technologii stosowanych w polskim rolnictwie.

W dniu 5 czerwca, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska, odbył się ustny finał olimpiady, podczas którego laureaci musieli się wykazać wszechstronną wiedzą ekologiczną, jak i umiejętnościami aktorskimi. Zakres tematyczny obejmował także zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Główną nagrodą był skuter o napędzie elektrycznym.

Dodatkową nagrodę dla wszystkich laureatów przygotowała firma REMONDIS. Dziesięciu najlepszych uczestników Olimpiady otrzymało zaproszenia na 3-dniowe warsztaty w wybranym oddziale firmy. Podczas pobytu w REMONDIS młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję poznania “od kuchni” wielu kwestii związanych z gospodarką odpadową, recyklingową i szeroko rozumianą ochroną środowiska.

olimpiada_wiedzy_ekologicznej1
Paweł Palus - Dyrektor Operacyjny REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o.
wręcza nagrodę główną w konkursie fotograficznym “Las jest w nas”.

olimpiada_wiedzy_ekologicznej2
Finaliści Olimpiady odbierają zaproszenia od firmy REMONDIS


 


© 2017 ELECTRO-SYSTEM ORGANIZACJA ODZYSKU SPRZETU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO S.A.